Dovolte, abych Vás pozval prostřednictvím stránek mého penzionu k návštěvě unikátního přírodního úkazu, který je součástí přírodní památkové rezervace Českého ráje.

Jak již mnozí z Vás tuší, jedná se o Prachovské skály.

5. října 2005 byl tento unikátní region Český ráj, v němž se Prachovské skály nacházejí, zařazen mezi geoparky UNESCO. (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu).

Nová, tzv. Naučná stezka v Prachovských skalách byla v roce 2011 vyhodnocena jako nejoblíbenější aktivita v celém regionu Českého ráje. V nabídce pro toto hlasování bylo 200 lokalit. Hned za vítězem tohoto hlasování se v dané lokalitě umístily hrady Trosky a Kost též vzdálené nedaleko našeho ubytovacího zařízení.

Naučná stezka v Prachovských skalách je tvořena hustou sítí značených turistických cest, na které se nachází přes 200 skalních věží, které je možné si prohlédnout z celkem 13 vyhlídek, které jsou rozmístěny po celé ploše o celkové rozloze 262 ha.

Pískovcové věže dosahují výšky až 40 m. Podle různých tvarů získaly tyto věže různá jména:

Skalní rokle (největší je Císařská chodba, kterou v roce 1813 navštívil císař František)

Na výběr je ze dvou okruhů:

Cesta I. - Velký okruh

svou atraktivitou nejpopulárnější okruh nabídne plnohodnotné seznámení s touto unikátní lokalitou.

Výběr míst, které můžete na tomto okruhu navštívit:

Přibližná délka: 5 km
Časová náročnost: 2 hodiny klidné chůze
Značení: zelená značka

Cesta II. - Malý okruh

méně časově náročná prohlídka pro rychlé seznámení s dominantami Prachovských skal.

Výběr míst, které můžete na tomto okruhu navštívit:

Přibližná délka: 1,5 km
Časová náročnost: 45 minut klidné chůze
Značení: žlutá značka

Délku i směr prohlídky si každý návštěvník volí sám dle svého uvážení.

Skály je možné navštívit i s kočárkem, popis cesty:

200m za pokladnou (za kočárek ani za dítě se neplatí) se dáme vlevo po lesní cestě, která není turisticky značená. Po pravé straně uvidíme první skalní bloky v místě nazívající se Čertova kuchyně. Po stoupání se dostaneme na rozcestí U Buku, kde máme na výběr ze spousty turistických cest se snadným přístupem bez namáhavého převýšení, které nás zavedou na skalní vyhlídky. Pro cestu zpět musíme použít stejnou trasu.

O prohlídku nepřijde ani váš domácí mazlíček.

Horolezci mohou zde využít svého lezeckého umění a to po předložení horolezeckého průkazu zdarma.

Seznam vyhlídek:

Prostředí Prachovských skal se stalo vděčným místem pro filmaře. Namátkou lze vybrat:

V září 2011 proběhlo v Prachovských skalách natáčení několika scén z francouzsko – českého televizního filmu MERLIN. Nejen tento filmový štáb využil vzhledem k výhodné poloze naše ubytovací zařízení.

Skály jsou přístupné po celý rok, od měsíce dubna – říjen se vybírá vstupné, a to v hodinách od 7 – 18h

Památky a zajímavosti v okolí

V okolí se nachází nepřeberné množství pamětihodností, které by neměly uniknout Vaší ctěné pozornosti. Namátkou lze vybrat:

Jinolické rybníky

2 km od nás vzdálené Jinolické rybníky. Tři vodní plochy Němeček, Oborský a Vražda. Největší z nich Oborský má přes 11ha a s písčitou i travnatou pláží je vyhledávaným místem ke koupání. Rybník Vražda je vyhlášen přírodní památkou.

Trosky

Bizarní zřícenina gotického hradu z konce 14. století se stala hlavním symbolem Českého ráje. Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m), ze kterých se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje a okolí.

Hrad Trosky je v roce 2013 otevřený denně od úterý do neděle a nově také ve vybrané pondělky: 15.7, 29.7, 12.8, a 26.8 2013 od 9:00 do 17:30 hodin.

V měsíci říjnu 2013 je otevřen rovněž ve svátky 9:00 - 16:00 hod.

Hrad Kost

Nejzachovalejší středověký hrad je zachován již přes 500 let v původní podobě. Byl vystavěn v polovině 14. století Benešem z Vartemberka. Nachází se uprostřed chráněné krajinné oblasti Českého ráje.
Pro veřejnost otevřen: duben - říjen.

Jičín - město pohádky a památek

4 km od nás vzdálené město Jičín zaznamenalo největšího rozkvětu v dobách Albrechta z Valdštejna, jehož cílem bylo, aby se Jičín stal hlavním městem jeho panství.

K symbolům města bezpochyby patří pohádkové postavy Rumcajs, Manka a Cipísek od autora Václava Čtvrtka, který zde prožil své dětství.

Dominantou velkého čtvercového náměstí je volně přístupná 52m vysoká Valdická brána se 156 schody.

Tradicí se stal od roku 1991 každoročně pořádaný pohádkový festival „ Jičín – město pohádky “. Několikadenní program zaměřený zvláště pro děti poutá jejich pozornost různými druhy divadelních představení, hudebními koncerty, výstavami i pořádáním různých sportovních i vědomostních soutěží. Pro děti jsou připraveny různé druhy malých dílniček, kde se mohou věnovat různým druhům ručních dovedností. Program probíhá po celém městě ve venkovních i krytých prostorách. Celý festival je již tradičně zakončen monumentálním ohňostrojem.